Jak vybrat hodinky?

Dámské hodinky zaujmou hlavně svým designem

Ať už hledáte trendy nebo nadčasový kousek, výběr hodinek není jednoduchá záležitost. Hodinky pro aktivní sportovce i zlaté kousky vhodné na vernisáž potěší každého. Jak vybrat hodinky? S naším rádcem snadno získáte přehled a uděláte si jasno v tom, co od svých nových hodinek požadujete a co od nich můžete očekávat.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 8 min.

Jak vybrat hodinky pro ženu

Dámské hodinky budou kromě své praktické stránky především módním doplňkem. Jejich design by měl vystihovat osobnost nositelky, a podtrhnout tak její styl. Hodinky pro ženy mají většinou celkově méně masivní vzhled, tedy užší řemínek a menší ciferník. V nabídce najdete hodinky pro každou příležitost.

Kromě klasické analogové verze jsou oblíbenou variantou dámské digitální hodinky. Mezi konkrétními typy pak sportovní hodinky dámské. Z materiálů jsou oblíbené např. titanové hodinky dámské a dřevěné hodinky dámské.

Dámské hodinky
Z barevných variant vedou tyto:

Dámské hodinky stříbrné Zlaté hodinky dámské Dámské hodinky černé Dámské hodinky bílé Dámské hodinky růžové

Jaké hodinky pro muže

Pánské hodinky musí podobně jako varianta pro ženy především korespondovat s charakterem jejich nositele. Většina modelů bude masivní, s širším řemínkem a větším ciferníkem.

Hodinky opět vybírejte podle konkrétní příležitosti. V nabídce nechybí sportovní hodinky pánské, pánské digitální hodinky nebo např. pánské švýcarské hodinky. Mezi materiály vynikají dřevěné hodinky pánské.

Pánské hodinky
Z barevných variant se nabízí např. tyto:

Zlaté hodinky pánské Hodinky pánské černé Stříbrné hodinky pánské

Dětské

Dětské hodinky rozdělujeme především na dětské digitální hodinky a dětské ručičkové hodinky. Na výběr máte samozřejmě z mnoha výrazně barevných nebo pohádkových variant. Najdete ale např. i dětské sportovní hodinky.
Dětské hodinky

Druhy hodinek

Analogové

Analogové hodinky zobrazují čas klasickým a stále velmi oblíbeným způsobem - pomocí ručiček. Jsou vhodné na denní nošení i do společnosti. Dámské hodinky jsou o něco jemnější než hodinky pánské, tam jde většinou o masivní hodinky. Jsou vhodné i pro děti.

Hodinky

Digitální

Digitální hodinky působí jako sportovní hodinky. Rychle na nich odečtete čas, který je zobrazený formou číslic a nechybí funkce jako datum, budík nebo stopky. Zpravidla je podsvícený displej.

Digitální hodinky

Sportovní hodinky

Kombinované

Ideální pro ty, kteří vyžadují výhody analogových i digitálních hodinek. Nabídnou sportovní vzhled, stopky, odpočítávání, budík i LED osvětlení.

Binární

Binární hodinky zaujmou netradičním designem. Jsou vhodné do kanceláře i do neformálního prostředí. U některých modelů se setkáte s dotykovým displejem. Odečet času však může být složitější.

Typy hodinek dle parametrů

Hmotnost a rozměry

Mezi lehké hodinky lze zařadit ty do 80 g, střední v rozmezí 80-160 g a max. hmotnost pak od 160 g výše. Šířka řemínku se nejčastěji pohybuje mezi 17-23 mm. Průměr ciferníku osciluje na hodnotách 37-55 mm. Sportovní hodinky bývají robustnější, s čímž je třeba při výběru počítat.

Typ strojku a pohon

Mechanické hodinky je nutné opakovaně natahovat, nebo se natahují sami pohybem ruky. Bateriové quartz hodinky jsou hojně používané, baterii by však z důvodu složitosti procesu měl měnit pouze hodinář. Solární hodinky jsou napájeny pomocí energie ze světla, přičemž odpadá nutnost výměny baterie.

Materiál a odolnost

Sklíčka bývají minerální, safírová i plastová. Právě plastová, plexisklová či akrylátová varianta je nejlevnější, ale také nejméně odolnou možností. Minerální sklíčka obsahují křemen, který zvyšuje tvrdost a jejich cena přitom zůstává příznivá. Sklíčka s obsahem safíru jsou nejtvrdší, ovšem také nejdražší. Zajímavou možností je tvrzené minerální sklo, kdy je křemenné sklo potažené vrstvou se safírem.

U řemínků a pouzder můžete vybírat z plastu, silikonové hodinky, hodinky z pryže, několika druhů kovu - titanové hodinky, ocelové hodinky, textilu i přírodních materiálů (např. dřevěné hodinky). Plast, pryž a silikon zpravidla najdete u sportovních modelů. Kov je tradičním materiálem disponujícím vysokou odolností, který navíc působí luxusním dojmem, především pak zlaté hodinky.

Pro každý materiál platí, že by hodinky na první pohled měly působit kvalitním a bytelným dojmem. Nic by v nich nemělo cvakat, rachotit ani by na nich neměly být ostré neopracované hrany a rohy.

Design

Ať už sháníte luxusní či módní hodinky zdobené kamínky, elegantní hodinky vhodné pro speciální příležitosti nebo zcela univerzální klasický kousek, z nabídky si jistě vyberete. Módní nadšenci mohou zvolit kapesní hodinky nebo nadčasové švýcarské hodinky. Své nároky uspokojí i milovníci moderního a minimalistického stylu.

Barva pak zcela závisí na vašich preferencích a plánovaném využití. Na trhu jsou hodinky jak v různých odstínech kovu a dřeva, tak i sportovnější modely ve výrazných barvách, jako např. červené hodinky a modré hodinky. Kromě barvy se soustřeďte také na tvar ciferníku, kde vedle kulaté klasiky najdete i např. hranaté hodinky.

Stříbrné kapesní hodinky Zlaté kapesní hodinky Stříbrné hodinky

Voděodolnost

Pro běžné užívání vám bude stačit voděodolnost či vodotěsnost nižších stupňů. Pokud ale plánujete s hodinkami plavat či se dokonce potápět, vodotěsnost si rozhodně ověřte. Je rozdíl, jestli budete hodinky nosit po městě, občas je opláchnete při mytí rukou, nebo s nimi budete běhat v dešti.

Stupeň vodotěsnosti Označení Stříkající voda, déšť Sprchování, mytí rukou Plavání, koupání, šnorchlování Potápění
0 m Bez označení NE NE NE NE
30 m 3 ATM/BAR ANO NE NE NE
50 m 5 ATM/BAR ANO ANO NE NE
100 m 10 ATM/BAR ANO ANO ANO NE
200 m - 1000 m 20 - 100 ATM/BAR ANO ANO ANO ANO

Funkce

  • Mezi základní funkce dnes již patří ukazatel data
  • Výběr mezi 12/24h vám umožní nastavit si preferovaný formát času
  • Díky možnosti nastavení budíku už nikdy nepřijdete pozdě
  • Podsvícení se dělí na elektrické (využívající napájení hodinek) a luminiscenční (princip nasvícení speciálního nátěru)
  • Krokoměr, stopky, ukazatel spálených kalorií a ušlé vzdálenosti – tyto funkce ocení ti, kteří i při běžných činnostech rádi kontrolují svou denní aktivitu

Příslušenství a další doplňky

Řemínky k hodinkám

Šperky

Pásky

Kravaty

Spony na peníze

Rady na závěr

Základní péče o hodinky

Vždy se snažte udržet hodinky čisté. Jednou za čas je vhodné navštívit servis, kde vám ověří vodotěsnost a přesnost chodu hodinek. Samozřejmostí by měla být i pravidelná péče o strojek a výměna oleje. Tyto úkony se také provádí v rámci servisu.

Pokud hodinky používáte při sportovních aktivitách, snažte se pokud možno vyhýbat silným nárazům. Mohlo by dojít k poškození skla nebo strojku. Při plavání v moři hodinky raději nechte doma. Slaná voda má na vnější plášť i na strojek hodinek špatný vliv. Stejně tak i vysoké teploty.

Údržba koženého řemínku

Kůže rozhodně nepatří do vlhkého prostředí. Proto před sprchováním čí dokonce plaváním doporučujeme takové hodinky sundat z ruky a uložit na suché místo. Jestliže se vám potí ruce, zejména v létě nebo ve stresových situacích, pak je možné kožený řemínek opláchnout čistou vodou a co nejrychleji usušit. Při každodenním nošení, správné manipulaci a údržbě vám řemínek vydrží v perfektní kondici rok. Poté byste měli zvážit jeho výměnu.

Výměna baterie

Quartzové hodinky poháněné baterií není potřeba natahovat. Je však nezbytné baterii měnit v pravidelných intervalech, a to nejméně jednou za 2 roky. Některé typy hodinek mají ukazatel životnosti baterie. U jiných modelů poznáte čas výměny baterie podle toho, že vteřinová ručička skáče v intervalu 4 s. Po týdnu se hodinky zastaví a je nutné baterii vyměnit. Jestliže víte, že hodinky nebudete víc jak rok využívat, doporučujeme z nich před uložením baterii vyjmout.

Ultrazvukové čištění

Při výměně baterie v autorizovaném servisu vám také zkontrolují těsnění hodinek, popříp. vám je vyčistí v ultrazvukové lázni. Tento proces zachová atraktivní vzhled hodinek, náramku i pouzdra. Ultrazvukové čištění také prodlužuje životnost hodinek i řemínku, ze kterého ultrazvuk odstraní nečistoty. Ty mohou zapříčinit nadměrné tření jednotlivých částí, které by vedlo k jejich poškození. Ideálně by ultrazvukové čištění mělo probíhat jednou za rok.

Další užitečné články

Chytré hodinky s dlouhou výdrží baterie Slevy po vánocích